اثر https بر بهبود وضعیت سئو سایت

شرکت گوگل از سال 2014 به تدریج اقداماتی جهت ترویج استفاده از پروتکل امنیتی ssl در دنیای وب انجام داده است. این اقدامات شامل اعمال اثر مثبت بر رتبه بندی سایت ها در نتایج جستجو از سال 2014 و افزایش تدریجی اثر این فاکتور بر نتایج در طول سه سال گذشته تا اعلام عدم ایمن بودن وبسایتهایی که پروتکل ssl بر روی آنها نصب نشده است به کاربران مرورگر کروم از ابتدای سال 2017 را شامل می-شود. در ادامه ترجمه سلسله مقالات گوگل در سه سال گذشته که با هدف تشویق وبمستران به استفاده از پروتکل امن https در وبلاگ این شرکت منتشر شده است را مطالعه خواهید کرد. با کلیک بر روی عنوان هریک از مقالات می توانید وارد صفحه اصلی آن مقاله در سایت گوگل شوید.

HTTPS به عنوان یک سیگنال رتبه بندی

تاریخ انتشار: 6 آگوست 2014
امنیت کاربران یکی از الویت های مهم ما می باشد. ما هزینه های سنگینی جهت اطمینان از پیشرو بودن امنیت خدماتی که به کاربران خود ارائه می دهیم، پرداخت می کنیم. این بدان معناست کاربرانی که از خدمات ما همچون گوگل، موتور جستجو و ... استفاده میکنند، همواره ارتباطات امنی با ما خواهند داشت.
در همین راستا ما همواره سعی میکنیم علاوه بر امنیت سرویسهای خود از امنیت عمومی فضای وب نیز اطمینان کسب کنیم. بخش مهمی از اقدامات ما در مسیر امن کردن فضای وب نمایش وبسایت هایی در نتایج جستجو است که از امن بودن آنها اطمینان داریم و حتی سرویسهایی جهت کمک به وبمستران در راستای ایمن کردن وبسایت آنها ارائه میدهیم.در راستای اقدامات ترویجی جهت امن کردن فضای وب ما پروژه HTTPS EVERYWHERE را آغاز کردیم.

ما همچنین به دنبال تشویق وبمستران به استفاده از https هستیم. در همین راستا تغییراتی در الگوریتم موتور جستجوی گوگل اعمال کرده ایم که در نتیجه آن نصب گواهینامه ssl به عنوان یک فاکتور موثر بر رتبه بندی نتایج جستجو مدنظر قرار خواهد گرفت. ما به وبمستران فرصت می دهیم که خود را با شرایط جدید تطبیق داده و پروتکل SSL را بر روی سایت خود نصب کنند. لذا در فاز شروع داشتن پروتکل امنیتی SSL بر روی سایت اثر حدود 1 درصد کل فاکتورهای رتبه بندی خواهد داشت که اکثرا در مواردی که دو یا چند سایت از نظر فاکتورهای موثر بر محتوا در شرایط یکسانی قرار بگیرند از این فاکتور برای رتبه بندی آنها استفاده خواهد شد. اما در گذر زمان تصمیم گیری خواهیم کرد که اثر آن را تقویت کنیم چرا که مایلیم وبمستران انگیزه بیشتری برای استفاده از پروتکل ssl داشته باشند.

اثر ssl بر سئوی سایت

مستند سازی صفحات HTTPS به طور پیش فرض

تاریخ انتشار:17 دسامبر 2015
امنیت کاربران یکی از الویتهای مهم ما بوده است. در طول سال های زیادی ما به سختی کار کردیم تا امنیت بیشتر در دنیای وب را تشویق و تجربه وب¬گردی بهتری برای کاربران فراهم کنیم. جی میل، موتور جستجوی گوگل و یوتیوب مدتهاست که ارتباطات امنی داشته اند و ما در سال گذشته  به اعمال اثر مثبت در نتایج جستجو برای سایتهایی که پروتکل امنیتی SSL را دارند اقدام کردیم. جستجو در وب باید تجربه امنی بین کاربر و وبسایت باشد و نباید امکان اقداماتی همچون سرقت اطلاعات کاربر و ... وجود داشته باشد.
در ادامه اقدامات برای امن سازی دنیای وب امروز اعلام می کنیم ما در حال اعمال تغییراتی در الگوریتم جستجوی خود برای جستجوی بیشتر صفحات امن شده با پروتکل HTTPS هستیم. به طور خاص ما برای هر درخواست کاربران، جستجو در محتوای وب را ابتدا از صفحات امن HTTPS شروع میکنیم و در شرایطی نیز که دو صفحه از نظر محتوایی وضعیت یکسانی داشته باشند، صفحه ای که با پروتکل SSL امن شده است در رتبه بالاتری قرار می گیرد.
ما از اینکه گامی جدید در راستای امن سازی صفحات وب برمی داریم خوشحالیم. و امیدواریم با نشان دادن صفحات ایمن شده با پروتکل امنیتی SSL در نتایج جستجو، ریسک کاربران برای بازدید از یک وبسایت را که ناشی  از ارتباطات ناامن می باشد کاهش دهیم و آنها را از خطر حمله های خرابکارانه از طریق محتوای غیرایمن، حفظ نماییم.

اثر ssl بر سئوی سایت

HTTPS های بیشتر بر روی وب

تاریخ انتشار:3  نوامبر 2016
امنیت همواره ضرورتی مهم در دنیای وب بوده است، اما چالشهای مهاجرت وب سایتها از پروتکل http، ترویج پروتکل https را با موانعی روبرو کرده است. با توجه به علاقه ما به فضای وب امن تر، ما در گوگل همراه با سایر ذینفعان و بازی گران اکوسیستم آنلاین برای شناخت این چالش و یافتن راهی برای تغییرات واقعی در تلاشیم  آینده ای در دنیای وب که پروتکل https در آن فراگیر شده و همه جا وجود دارد دوردست نیست.  این مهم در حال حاضر با اعمال استاندارد وبگردی1  در مرورگر کروم در حال وقوع است.
امروز ما در حال اضافه کردن یک بخش جدید به گزارشات شفافیت خود هستیم که اطلاعات چگونگی افزایش استفاده از پروتکل امن ssl در گذر زمان در خدمات و محصولاتی که ما به کاربرانمان در دنیای وب می دهیم را شامل می شود.
کافی است وارد لینک فوق شوید، مشاهده خواهید کردکه سایت های ENCRYPT شده بیش از هفتاد درصد سایتهای تحویل گیرنده خدمات گوگل (در واقع کل وبسایتهای موجود در دنیای وب در تمام دنیا) در حال حاضر می باشند.

اثر ssl بر سئوی سایت

با توجه به نمودار متوجه تغییرات رشد هر کدام از بخش ها خواهید شد.

 


1.اعلام هشدار عدم ایمن بودن وبسایت به کاربران از طریق مرورگر کروم از ابتدای سال 2017 (علاوه بر کروم، مرورگر فایرفاکس نیز این هشدار را به کاربران اعلام می کند.)


چاپ