راهنمای ثبت دامنه آی آر (ir)

راهنمای ثبت دامنه آی آر (ir)

برای ثبت دامنه ir. باید در سایت nic.ir شناسه کاربری داشته باشید، برای ساختن شناسه کاربری جدید باید فرم مربوطه را مطابق با پسوند دامنه مورد نظر اعم از حقوقی

یا حقیقی تکمیل نمایید، پس از وارد نمودن اطلاعات و تکمیل فرم و ارسال آن، شناسه کاربری در صفحه نمایش داده می شود و رمز ورود موقت برای ثبت کامل شناسه به ایمیل شما فرستاده می شود. با شناسه وگذرواژه به سامانه ایرنیک وارد شده و با پاسخ دادن به سوال محرمانه ای که در هنگام پرنمودن فرم به آن جواب داده بودید و بارگذاری رمز جدید شناسه کاربری شما در سامانه ثبت می شود.

برای ثبت دامنه از دو روش می توان استفاده نمود:

    ثبت مستقیم دامنه از سایت nic که هزینه بالایی دارد. (160.000 ریال برای یکسال)
    ثبت دامنه از طریق نمایندگان ایرنیک که هزینه کمتری در بردارد و شامل پشتیبانی های لازم می باشد و کار را برای شما آسان می کند. (حدود 70.000 ریال برای یکسال)

نحوه عضویت در nic.ir

جهت ثبت دامنه .ir و ایران. باید حتما در سایت nic.ir (کارگزار رسمی ثبت دامنه .ir و ایران.) یک شناسه کاربری داشته باشید.
مراحل ساخت شناسه کاربری جدید

پس از ورود به سایت nic.ir در سمت راست، در زیر منوی ورود، بر روی گزینه ساختن شناسه کاربری را کلیک کنید

تصویر شماره 1

پس از انتخاب این گزینه وارد صفحه انتخاب نوع شناسه می شوید که بسته به نوع کاربری شما از دامنه یکی از موارد شخص حقیقی - شرکت، موسسه یا نهاد غیردولتی- وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی- مرکز آموزشی و پژوهشی و یا شناسه ی محدود را انتخاب می کنید

تصویر شماره 2

چنانچه می خواهید برای شخص حقیقی شناسه کاربری ایجاد کنید با انتخاب گزینه تکمیل فرم و دریافت شناسه از بخش شخص حقیقی (تصویر شماره 3) وارد صفحه تکمیل فرم می شوید که مرحله دوم یعنی وارد کردن مشخصات شناسه می باشد

تصویر شماره 3

تصویر شماره 4

در بخش اطلاعات احراز هویت تنها پر کردن کد ملی کافی می باشد

تصویر شماره 5

در بخش نشانی پست الکترونیک دقت داشته باشید ایمیلی را وارد کنید که به آن دسترسی دارید و اکثراً با آن کار می کنید چون گذرواژه و سایر تغییرات به همین ایمیل ارسال می شوند. ضمناً زمانی که رمز شناسه کاربری یا گذرواژه خود را فراموش کنید در قسمت «بازنشاندن گذرواژه» در صفحه ورود به سامانه می توانید شناسه کاربری و رمز خود را بازیابی نمایید، لذا پیشنهاد می شود در وارد کردن ایمیل درست دقت نمایید

تصویر شماره 6

در قسمت حریم خصوصی  و بخش رابط های مجاز گزینه خصوصی را انتخاب نمایید (تصویر شماره 7)، بعد از تکمیل کلیه اطلاعات بر روی گزینه بازنگری کلیک نمایید که سپس وارد مرحله سوم یعنی بازنگری و امضاء خواهید شد که صفحه ای معادل زیر (تصویر شماره 8) شامل اطلاعات وارد شده توسط شما و ضوابط و شرایط شناسه ایرنیک و یک بخش شامل شکل زیر نمایش داده می شود. در این قسمت با وارد کردن اطلاعات درخواست شده و انتخاب کلید «موافقم، دریافت شناسه» وارد مرحله چهارم یعنی ساختن شناسه می شوید (تصویر شماره 9)

تصویر شماره 7

تصویر شماره 8

تصویر شماره 9

پس از این مرحله و ساختن شناسه کاربری ایمیلی از ایرنیک به پست الکترونیک شما جهت تأیید عضویت و گذرواژه ارسال می شود که با آن می توانید به سامانه ایرنیک وارد شوید

تصویر شماره 10

پس از وارد کردن اطلاعات مربوطه گزینه نشاندن گذرواژه را انتخاب نمایید

تصویر شماره 11

پس از تغییر رمز عبور دوباره وارد مرحله ورود به سامانه می شوید که با وارد کردن اطلاعات و انتخاب گزینه ورود به سامانه ایرنیک وارد می شوید، در بخش سمت راست از قسمت میان برها گزینه «مشخصه های شناسه» را کلیک کنید، صفحه ای باز میشود که در آن مشخصات شناسه شما در آن نمایش داده می شود، در بخش رابط های مجاز «مدیریت رابط های مجاز» را انتخاب کنید و در صفحه باز شده وضعیت گزینه های «صاحب امتیاز، رابط فنی، رابط اداری و رابط مالی» را به «همه» تغییر دهید و کلید اعمال را بزنید.

تصویر شماره 12

چنانچه میخواهید برای شرکت، موسسه و یا نهاد غیر دولتی شناسه کاربری ایجاد کنید با انتخاب گزینه تکمیل فرم و دریافت شناسه از بخش شرکت، موسسه و یا نهاد غیر دولتی وارد صفحه تکمیل فرم می شوید که همانند مراحل قبل اطلاعات را کامل می نمایید با تفاوت های جزئی به صورت زیر:

تصویر شماره 13

تصویر شماره 14

تصویر شماره 15

چنانچه می خواهید برای وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی شناسه کاربری ایجاد کنید با انتخاب گزینه تکمیل فرم و دریافت شناسه از بخش وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی شناسه وارد صفحه تکمیل فرم می شوید که همانند مراحل قبل اطلاعات را کامل می نمایید

تصویر شماره 16

چنانچه می خواهید برای مرکز آموزشی و پژوهشی شناسه کاربری ایجاد کنید با انتخاب گزینه تکمیل فرم و دریافت شناسه از بخش مرکز آموزشی و پژوهشی شناسه وارد صفحه تکمیل فرم می شوید که همانند مراحل قبل اطلاعات را کامل می نمایید

تصویر شماره 17

چنانچه می خواهید برای شناسه ی محدود، شناسه کاربری ایجاد کنید با انتخاب گزینه تکمیل فرم و دریافت شناسه از بخش شناسه ی محدود وارد صفحه تکمیل فرم می شوید که همانند مراحل قبل اطلاعات را کامل می نمایید

تصویر شماره 18
نکات بسیار مهم در ثبت دامنه ir.

این محدودیت ها از طرف دولت ایران و برای تمامی دامنه های ir می باشد.

نکته 1: تمامی دامنه های ir نیاز به تأید مسئولین nic.ir دارد که این روند معمولا بین 2 تا 72 ساعت زمان نیاز دارد.

نکته 2: کلیه اطلاعات در فرم های nic باید با حروف انگلیسی وارد شوند.

توجه داشته باشید که شناسه کاربری خود را به هر نامی که ایجاد نمایید کلیه دامنه های ثبت شده در آن به همان نام خواهد بود لذا لازم است که اطلاعات خود را کاملا دقیق وارد نمایید چون تغییر مالکیت دامنه ها دارای شرایط ویژه و قوانین خاصی می باشد که آنها را می توانید در سایت nic.ir و در لینک زیر بخوانید:

https://www.nic.ir/Rules_and_Contracts

نکته 3: در صورتی که nic از شما درخواست ارسال مدارک نمود، حتما مدارک لازم را برای nic ارسال نمایید. جهت کسب اطلاع از مدارک لازم و نحوه ارسال به سایت nic.ir مراجعه نمایید.

نکته 4: تمامی دامنه های تحت nic.ir دارای حداقل قوانین زیر می باشند:

حداقل طول دامنه 3حرف و حداکثر 63 حرف می باشد. تنها استفاده از حروف انگلیسی و ارقام و نشانه (-) مجاز می باشد.

در صورت تمایل به ثبت نام دامنه با مفهوم مذهبی مجوز کتبی وزارت ارشاد مورد نیاز است.

ثبت دامنه هایی که تداعی کننده فعالیت های غیرقانونی و اعمال مغایر با قوانین باشد به کلی ممنوع است.

ثبت دامنه با نام های مرتبط با اینترنت ممنوع می باشد.

ثبت دامنه با نام های ایران، اسامی استان ها، شهرستان ها وشهرها و کد آنها ممنوع می باشد.

ثبت دامنه با اسامی ملی مانند نام مشاهیر، اماکن عمومی و وقایع ملی تنها با مجوز وزارت ارشاد مجاز می باشد.

ارائه آدرس دقیق پستی و کدپستی 10 رقمی و شماره ملی و یا شماره ثبت جهت ثبت دامنه الزامی می باشد.

ثبت دامنه با نام شرکت ها و موسسات ثبت شده مجاز نمی باشد.

نکته 5: پسوندهای (sch.ir, id.ir, gov.ir, ac.ir, org.ir, net.ir, co.ir) دارای ضوابط خاص برای ثبت دامنه می باشند. لطفا در هنگام سفارش دقت نمایید.

Co.ir: این دامنه مخصوص شرکتهای تجاری ثبت شده بوده و ارائه کپی روزنامه رسمی شرکت الزامی می باشد.

Net.ir: این دامنه مخصوص شرکتهای ارائه دهنده خدمات شبکه و ISPها بوده و ارائه کپی مجوز ISP الزامی می باشد.

Org.ir: این دامنه مخصوص شرکت های غیرانتفاعی، انجمن های علمی، مؤسسات بین المللی ثبت شده و .. بوده و ارائه کپی روزنامه الزامی می باشد.

Ac.ir: این دامنه مخصوص مؤسسات آموزش عالی دارای مجوز وزارت علوم، وزارت بهداشت، مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده و ارائه کپی مجوز مذکور الزامی می باشد.

Gov.ir: این دامنه مخصوص بخش های اجرایی مؤسسات و وزارتخانه های جمهوری اسلامی بوده و ارائه درخواست کتبی در سربرگ مؤسسه الزامی می باشد.

Id.ir: این دامنه مخصوص اشخاص حقیقی تابع کشور ایران بوده و ارائه تصویر شناسنامه و کارت ملی متقاضی الزامی می باشد.

Sch.ir: این دامنه مخصوص مدارس، مؤسسات آموزشی دارای مجوز وزارت آموزش و پرورش بوده و ارائه کپی مجوز مذکور و درخواست کتبی در سربرگ موسسه الزامی می باشد.


چاپ